Site Overlay

Wszystko, co należy wiedzieć o tkaninie dżinsowej

Tkanina dżinsowa współcześnie jest jedną z najbardziej popularnych materiałów. Mimo to, coraz częściej odchodzi się od klasycznego koloru niebieskiego czy też granatowego, a dżins można spotkać w różnych kolorach, o odmiennej gramaturze oraz ciekawych wzorach.

Tkanina dżinsowa – na spodnie i nie tylko

Nie da się ukryć, że tkanina dżinsowa jest jedną z najczęściej stosowanych. Jej wykorzystanie w modzie jest niezwykle szerokie, ponieważ materiał ten stosuje się nie tylko do – jak powszechnie się uważa – tworzenia spodni dżinsowych, ale również i kurtek, tak zwanych katan, a nawet koszul wysokiej jakości.

Tkanina dżinsowa niegdyś była kojarzona jedynie z odzieżą marynarską oraz roboczą. Pomimo wielu lat jednak, jej popularność wciąż rośnie. Nic dziwnego, ponieważ jest to materiał niezwykle uniwersalny. Co ciekawe, doceniają go również światowej sławy projektanci, którzy z tkaniny dżinsowej tworzą nawet buty, torby oraz płaszcze. Można również z dżinsu wykonać nakrycia głowy oraz – odchodząc od mody – różnego rodzaju dekoracje do domu. Nie każdy również ma pojęcie, że rzeczony materiał dżinsowy posiada szerokie zastosowanie, które obejmuje nawet… namioty i odzież roboczą.

Właściwości tkaniny dżinsowej

Tkaniny dżinsowe są obecnie produkowane na całym świecie – z samej bawełny, bądź też z dodatkami różnego rodzaju włókien, takich jak sztruks oraz stretch. Jest to materiał wyróżniający się niezwykle dużą wytrzymałością, co sprawia, że tworzy się z niego wspomnianą odzież roboczą czy kurtki.

Warto nadmienić, że kolor dżinsu można bez większego problemu zmienić. Wewnętrzna jego strona jest biała, a zewnętrzna pozostaje niezmienna. Mimo to, istnieje możliwość uzyskania ciekawej faktury, a także zmienić kolorystykę – od wypłowiałej do intensywnej barwy indygo. Materiał dżinsowy coraz częściej również poddaje się różnym procesom, które mają sprawić, że będzie on wyglądał na podstarzały. To wszystko prowadzi do tego, że jego barwa jest wypłowiała, a materiał – podarty i wyglądający na zużyty. 

Zalety tkaniny dżinsowej

Jak już wcześniej wspomniano – tkanina dżinsowa to materiał wyróżniający się niezwykłą trwałością. Jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne, przetarcia oraz codzienne użytkowanie. Ponadto, należy również nadmienić, że tkanina dżinsowa jest stosowana do tworzenia różnego rodzaju elementów garderoby, a co za tym idzie – można zakupić, bądź też samodzielnie stworzyć z niej spodnie, kurtki, okrycia głowy, płaszcze i wiele więcej. Dla bardziej kreatywnych, dżins nadaje się też do elementów dekoracyjnych.

Wady tkaniny dżinsowej

Przede wszystkim w przypadku tkaniny dżinsowej należy zachować szczególną ostrożność przy jej praniu. Nieodpowiednie środki czy też woda mogą sprawić, że materiał straci swój kolor, a także będzie mniej odporny na uszkodzenia. To zatem oznacza, że dżinsu nie powinno się zbyt często prać, a jeśli już – należy stosować odpowiednią temperaturę i niezbyt żrące środki. 

Co więcej, dżins może się również kurczyć w temperaturze wyższej, niż 30 stopni, toteż najlepiej jest prać go ręcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up