Site Overlay

Tkaniny bawełniane: rodzaje, właściwości i zastosowanie

Tkaniny bawełniane są w obecnych czasach podstawowym włóknem, które wykorzystuje się do produkowania różnego rodzaju odzieży. Nie powinno jednak dziwić to, że kobiety coraz częściej samodzielnie szyją swoje ubrania, wykorzystują właśnie tenże materiał. Jest on bowiem bardzo trwały i posiada szerokie zastosowanie.

Rodzaje tkanin bawełnianych

Wśród tkanin bawełnianych znaleźć można różnorodne rodzaje, które wyróżniają się odmiennym zastosowaniem oraz wzorami. Pierwszy rodzaj to batyst, czyli tkanina posiadająca delikatną, cienką oraz przezroczystą fakturę. Jest to materiał niezwykle miękki, lekki oraz przewiewny, dlatego też najczęściej jest stosowany do produkcji bielizny, bluzek oraz sukienek letnich. Występuje on głównie w kolorze białym, bądź pastelowych odcieniach.

Drugim materiałem bawełnianym jest bawełna egipska, która posiada długie włókna i jest bardzo wytrzymała. Co ciekawe, zbiera się ją ręcznie, a najczęściej wykorzystuje do produkcji pościeli, ręczników, sukienek, bielizny i szlafroków. Aksamit z kolei to materiał luksusowy, posiadający krótką okrywę włosową. Jest miękki i gęsty.

Splot płócienny posiada sztruks, a kreton z kolei to materiał lekko sztywny. Pierwszy z nich stosuje się do produkcji spodni, kurtek, żakietów czy marynarek, a drugi znajduje zastosowanie w tworzeniu letnich sukienek, spódnic, bielizny oraz bluzek. Warto również zwrócić uwagę na perkal, czyli tkaninę bawełnianą z domieszką innych włókien. Powierzchnia tego materiału jest gęsto tkana, miękka i równomierna. Może być również wzorzysta lub gładka. Najczęściej z tej tkaniny szyje się koszule, spódnice i spodnie. Popelina natomiast jest materiałem bardzo mocny i trwałym, dlatego wykorzystywana jest do produkcji spodni i koszul.

Następny rodzaj tkaniny bawełnianej to flanela, która wyróżnia się ciepłem i właściwościami chłonięcia wilgoci. Jest to materiał, z którego tworzy się koszule oraz pidżamy. Atłas z kolei to materiał, który wykonuje się z przędzy bawełnianej, bądź z włókien wiskozowych. Jest gładki oraz wzorzysty.

Bawełna drukowana: co warto o niej wiedzieć?

W ostatnim czasie ogromną popularność zyskała bawełna drukowana, czyli bawełna wzorzysta. Można z takiej tkaniny stworzyć bowiem ciekawe ciuchy i dodatki. Wraz ze wzrostem zainteresowania szyciem ubrań bawełnianych na własną rękę, materiał ten stał się prawdziwym hitem.

Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ z takiej tkaniny bawełnianej można stworzyć ciekawe sukienki, oryginalne spódnice oraz niecodziennie spotykane spodnie. Co ciekawe – z bawełny drukowanej tworzy się nie tylko ubrania dla kobiet, ale również dla dzieci, które z całą pewnością skradną serca każdego. Ich zaletą jest to, że samodzielnie stworzonych nie można spotkać nigdzie indziej.

Zastosowanie tkanin bawełnianych

Bawełna przede wszystkim jest wykorzystywana w przemyśle tekstylnym. Co ciekawe, ze względu na właściwości absorpcyjne, jest używany do produkcji materiałów opatrunkowych. Tworzy się z tego materiału bandaże, kurtki, spodnie, spódnice, sukienki, bieliznę i tym podobne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up